مقالات

پرواز هوایی در دوران بارداری


تاریخ:        ۱۳۹۰/۱۱/۱۲
گروه:        عمومی
منبع مقاله:   سایت

آیا در دوران بارداری و حاملگی میتوان مسافرت هوایی داشت؟

.         این مسئله  بستگی به قوانین شرکتهای مختلف هواپیمایی دارد. از طرفی مسافت پروازی و سن بارداری در آن زمان خیلی مهم است. ولی در هر صورت پرواز در دوران بارداری را می توان به سه قسمت تقسیم نمود.

سه ماهه اول:

معمولاً شانس سقط در سه ماهه اول درافرادی که پرواز می‌کنند مثل دیگر افراد بارداراست ولی ممکن است اگر این اتفاق بیفتد بیماران این مسئله را به پرواز ارتباط دهند. تنها مشکل اصلی در این دوران وجود ویار حاملگی است که در سه ماهه اول ممکن است در حین پرواز تشدید شود . لذا لازم است از قبل با پزشک خود مشاوره نموده ودر صورت نیاز قبل از پرواز از داروهای ضد تهوع استفاده نماید.

سه ماهه دوم:

بهترین زمان برای پرواز14-28 هفته بارداری است زیرا در این زمان شانس زایمان در هواپیما حداقل است . افزایش وزن زیاد نیست . ویار بارداری هم کاهش یافته است. ولی نکته مهم در حین پرواز داشتن حرکت مداوم در طی پرواز  است زیرا اگر خانم باردار برای مدت طولانی بدون حرکت باشد ممکن است خون در رگهای وی لخته شده  و دچار مشکل شود.

سه ماهه سوم:

معمولاً پرواز پس از هفته 34 بارداری توصیه نمی‌شود زیرا احتمال خطر و باز شدن کیسه آب و یا زایمان زودرس افزایش خواهد یافت. پرسنل پروازدر مورد زایمان در پرواز آموزش ندیده و تبحرلازم را ندارند. درمورد خانمهایی که دچار بیماری‌های زمینه‌ای مثل فشار خون هستند باید از پزشک معالج نامه و توصیه نامه داشته باشند . در مورد ترمبوز و لخته شدن خون در عروق باید قبل از پرواز آسپیرین استفاده شود. در مواردی که بیمار قبلاً ترومبوز داشته و یا احتمال آن زیاد است می تواند قبل از پرواز از داروهای ضد انعقاد تزریقی استفاده کند.

پس از زایمان:

مسافرت هوایی برای نوزادان در دو روز اول به علت عدم بلوغ کافی ریه نوزاد مجاز نمی باشد و حتی‌المقدور از مسافرت در هفته اول باید پرهیز شود.

توصیه های لازم:

1-    قبل از پرواز حتما با شرکت هواپیمایی مشاوره لازم ر را بکنید.

2-    بهترین صندلی با بیشترین فضا را درخواست کنید و در این موارد صندلی‌های کنار راهرو بهتر است.

3-    همیشه کمربند را زیر شکم خود قرار دهید.

4-    در صورت امکان مرتب درراهرو قدم بزنید و یا در صورت عدم امکان حتماً مفاصل مچ پا و زانو را حرکت دهید.

5-    مرتب از مایعات استفاده کنید زیرا رطوبت کم هواپیما باعث کاهش مایعات بدن شما می‌شود.

6-    پوشیدن جوراب واریس قبل از پرواز و در طی پرواز به جلوگیری ازلخته شدن خون در عروق کمک می‌کند.

1. Travel health for the primary care team. Townend M, Howell K. 1999. Quay Books. Mark Allen Publishing. (ISBN 1-85642-171-6)

2. Immunisation, childhood and travel health. 4th Edition. Kassianos GC. 2001. Blackwell Science. (ISBN 0-632-05581-2).

3. The risk of venous thromboembolism from air travel. Geroulakos G. BMJ.2001:32;188

4. Advice on preventing deep vein thrombosis in pregnant women travelling by air. RCOG Scientific Advisor Committee. Opinion Paper 1. RCOG. 2001. (Available on www.rcog.org.uk click "good practice".)Copyright © 2011 - 2020 All Rights Reserved. Dr. R. Taheripanah, Obstetrics & Genecology. Designed by: ICTA